Funkcjonalne lampy kuchenne

Ergonomiczność oświetlenia w domu jest z pewnością niepodważalna. Światło sztuczne jest integralną i nierozerwalną częścią każdego domu, wszystkich pomieszczeń, po których poruszamy się po zmroku. Funkcjonalne sztuczne światło może być wykorzystywane w bardzo rozmaity sposób, jak również montowane w różnych miejscach i formie. Mamy chociażby gotowe oprawy oświetleniowe w sklepach w formie kinkietów mocowanych do ścian, żyrandoli przyczepianych do sufitów, jak również oświetlenia wbudowanego w płyty gipsowe (przy sufitach podwieszanych), w szafki, w listwy, czy też podłogi. Każde oświetlenie pełni swoją funkcję, ma oświetlać, ozdabiać, podkreślać atuty wnętrz, dekorować tworząc odpowiedni klimat i nastrój we wnętrzu, jak również nasycać swoim ciepłym światłem wnętrz, w którym jesteśmy dzięki temu w stanie się zrelaksować i odpocząć.

Sztuczne światło nie zastąpi nam słońca, jednak jest z pewnością zastępczym jego substytutem, wykorzystywanym od wieków na świecie. Powracając do tematu warto jest wspomnieć przede wszystkim o materiałach wykorzystywanych do produkcji lamp wiszących. Otóż możemy wyróżnić zarówno materiały syntetyczne, jak również naturalne, lub częściowo pochodzące z natury. Do produkcji lamp wykorzystywane jest praktycznie wszystko, co nie stanowi zagrożenia w przypadku nagrzania przez żarówki, czy stopienia, zapalenia, albo, co będzie kolidowało z funkcjonalnością oświetlenia w naszej kuchni.

Mamy bowiem przepiękne ręcznie i maszynowo wyrabiane oprawy oświetleniowe z papieru, zwykle opartej na konstrukcji metalowej, z przepięknie zdobionego drewna, pomysłowo wygiętego drutu, czy też chromu, dekorowanej stali nierdzewnej, czy różnokolorowego, o bardzo rozlicznych kształtach szkła.Adam Nowak

Właściciel portalu glovi.pl / Projektant wnętrz