Jak dbać o klimatyzację?

jak dbać o klimatyzację

Użytkownicy klimatyzacji powinni pamiętać o tym, że korzystają z takiego powietrza, które będzie pobierane z zewnątrz i następnie przebiega przez kanały klimatyzatora. W naszym interesie będzie dbanie o czystość całego urządzenia.

Co może nam grozić ze strony nieczyszczonej klimatyzacji?

Jeśli chcemy, by chłodne powietrze było czyste to przed wylotem powinien się znaleźć przygotowany specjalnie filtr, który będzie usuwał kurz oraz zanieczyszczenia. Poza typowym filtrem powietrza w niektórych sprzętach pojawia się filtr odwadniający oraz plazmowy. Dodatkowo będzie dzięki nim dochodziło do uzdatniania tego powietrza, które będzie klimatyzator wdmuchiwał. Ponieważ na filtrach osadzają się zanieczyszczenia, to wydajność pracy będzie się zmniejszać, a rosnąć będzie zużycie energii. Klimatyzator często się obladza, a to będzie powodować skraplanie się wody. W skrajnych przypadkach nie będzie można uzyskać odpowiedniej temperatury. Zanieczyszczenia mogą się także stawać pożywką dla drobnoustrojów, które rozwijają się w klimatyzacji a potem razem z powietrzem będą się pojawiać w pomieszczeniach. Niebezpieczne są szczególnie bakterie Legionella, które mogą powodować schorzenia płuc.

Zwykłe porządki

Wloty i wyloty warto regularnie czyścić przy użyciu miękkiej, suchej tkaniny. Jeśli zabrudzenia będą trudne do usunięcia to będzie można użyć letniej wody albo lekkiego środka czyszczącego. Filtry powietrza powinno się czyścić zgodnie z tym jakie będą wskazania producenta. Niektóre modele mają specjalne sygnalizacje, gdy filtr będzie zabrudzony. Najczęściej czyszczenie przeprowadza się co dwa tygodnie. Filtr czyści się odkurzaczem albo wodą.

Pokaż mi swoją klimatyzację

serwis klimatyzacjiPrzynajmniej raz na jakiś czas powinno się przeprowadzić gruntowne czyszczenie całej klimatyzacji razem z kanałami. Według przepisów w kanałach muszą się znajdować specjalne otwory rewizyjne, które będą pozwalały na czyszczenie tych przewodów a także innych urządzeń i elementów instalacji o ile konstrukcja nie będzie pozwalała na inne formy czyszczenia. Takimi sprawami zajmują się także specjalne firmy, które przeprowadzają badanie urządzenia z inspekcją kanałów włącznie a następnie dobierają odpowiednią metodę czyszczenia, dzięki czemu możliwe do osiągnięcia są najlepsze efekty.Adam Nowak

Właściciel portalu glovi.pl / Projektant wnętrz