Efektywny kominek

Gdy kominek użytkowany jest jako źródła ciepła parametry techniczne muszą być bardzo dobrze dopasowane do konkretnych warunków, które występują w określonym pomieszczeniu. W nowoczesnych budynkach, gdzie w poszczególnych pomieszczeniach jest znacznie lepsza wentylacja, ale również mniejsza ucieczka ciepła można stosować kominki o znacznie mniejszej mocy. W ten sposób można oczywiście uzyskać przy znacznie mniejszych urządzeniach bardzo dużą wydajność kominka. Z drugiej strony kominek bywa dodatkowym źródłem ciepła w pomieszczeniu. Takie urządzenie pozwala na dogrzanie pomieszczenia lub też na zapewnienie zwiększenia temperatury w pomieszczeniu.

Przy wybieraniu kominków warto zwracać uwagę na rodzaj zastosowanych w produkcji materiałów. Mają one wpływ przede wszystkim na trwałość urządzenia w dłuższym okresie czasu. Dobrze jest również uzyskać informacje o tym jak często niezbędne jest wykonywanie serwisowania urządzeń a jednocześnie czy urządzenia bywają awaryjne. Urządzenia o małej awaryjności będą znacznie bardziej opłacalne przy dłuższym okresie użytkowania. Najczęściej kominek to urządzenie kupowane do użytkowania przez wiele lat.

W wielu pomieszczeniach kominki montowane są również w celach dekoracyjnych. W takim przypadku bardzo ważne jest również postawienie na takie kominki, które ładnie się prezentują. Ważne bywa dopasowanie stylistyki poszczególnych urządzeń do oczekiwań kupującego, ale również do stylu, na którym będzie oparty projekt wnętrza danego pomieszczenia. Obecnie można korzystać z coraz szerszego asortymentu również bardzo różnorodnych pod względem estetycznym kominków. W tym względzie obudowy do kominków mogą być zarówno utrzymane w klasycznych jak też nowoczesnych stylach.

 Adam Nowak

Właściciel portalu glovi.pl / Projektant wnętrz